sinan çetin

revizyon ile organize matbaacılık brnckvvtmllttrhaberi ve T.B.M.M
TBMM’nin kuruluşunun 90. yılı etkinlikleri kapsamında TBMM Şeref Holü’nde, Meclis arşivindeki belgelerden oluşan ’90. Yılda 90 Belge’ sergisinin açılışı gerçekleştirildi. Sergi açılışı çerçevesinde Şeref Holü’nde, Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Kavukçu tarafından, ‘TBMM 90. Yıl Alankurgu’ adını taşıyan bir iç mekan alankurgu çalışması gerçekleştirdi. Meclis şeref holü ve koridorları, 9 bin kırmızı beyaz plastik topla süslendi.

Serginin açılışına TBMM Başkanı Şahin, Başbakan Erdoğan, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcıları Bülent Arınç ve Cemil Çiçek, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, kabine üyeleri, eski Meclis Başkanları ve milletvekilleri katıldı. Sergi açılışının sürpriz konuğu ise ünlü yönetmen Sinan Çetin oldu. Serginin açılışında bir konuşma yapan Çetin, siyasetçilerin mutluluğunun toplumun mutluluğu anlamına geleceğini belirterek, açılışa katılan siyasetçilere, ‘kendinize iyi bakın’ tavsiyesinde bulundu.

Çetin, “Sizi hafif tedirgin ve yorgun görüyorum. Kendinize biraz enerji verin” dedi. Çetin, demokratik açılımla ilgili değerlendirmelerde de bulundu. Yılbaşını geçirdiği Almanya’da, ‘Berlin In Berlin’ filminde oynayan Alman oyuncu Armin Block’la sohbet ettiğini anlatan Çetin, Block’un kendisine, ‘Sizin ülkenizde savaş bitti mi?’ diye sorduğunu, kendisinin ise Alman oyuncuya, “Türkiye zaten bir başka ülkeyle savaşmıyor. Orada ölen insanlar da Türkiye Cumhuriyeti kimliği taşıyor. Savaş Türkiye’nin kendi topraklarında’ cevabını verdiğini anlattı.

Block’a bu durumu anlatmakta güçlük çektiğini belirten Çetin, “Batılıların gözünde Türkiye kendi içindeki problemi çözemeyen bir ülke. Kendi ulusuyla dövüşen, kendi ülkesinin dağlarına bomba atan bir ülke gibi görünüyor. Bu demokratik açılım çalışmaları tamamlanır ve inşaallah 2010’da bu sorunu çözeriz” diye konuştu.

TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin ise yeni yılda, 90. yılla ilgili ilk etkinliği gerçekleştirdiklerine işaret etti. TBMM’nin genel evrak ve arşiv müdürlüğündeki özellikle ilk meclis dönemine ait belgelerin uzmanlar tarafından tarandığını ifade eden Şahin, buradaki 12 milyon belgeden 90’ının seçildiğini anlattı. Bu belgeler incelendiğinde hafızalarda bazı konuların canlanacağını dile getiren Şahin, bunlardan en önemlisinin ise ilk Meclis’in zorlu çalışma şartları olacağını belirtti. Şahin, ilk Meclis’in bu zabıtları tutacak kağıt bulmakta bile zorlandığını ifade etti.

İlk Meclis’in sadece yasama görevi yapmadığını dile getiren Şahin, 2 yıl 11 ay 8 gün süren ilk Meclis’in görev süresi içinde 91 gensoru, 733 yazılı ve sözlü soru önergesi verildiğini ifade etti. Şahin, yönetmen Sinan Çetin’in demokratik açılım ve savaş konularında yaptığı yorumlara da cevap verdi. Çetin’in yaptığı değerlendirmenin yanlış anlaşılmaması için bir şeyin altını çizmek gerektiğini kaydeden Şahin şöyle konuştu: “Burası TBMM. Milletin iradesinin tecelli ettiği yerdir. Türkiye Cumhuriyeti devletine, ülkenin bölünmez bütünlüğüne kasteden kim olursa olsun, cebinde hangi nüfus kağıdını taşıyor olursa olsun, milli birliğimizi ve devletin güvenlik güçlerini hedef alan herkesle devletin güvenlik güçleri mücadele eder. Kuşkusuz Türkiye’nin huzuru, sükunu, iç barışı herşeyden önemlidir. Bunu temin etmek için başta hükümete ve devlet erklerini temsil eden kurumlara büyük görevler düşmektedir.”

Konuşmaların ardından serginin açılış kurdelası Meclis Başkanı Şahin, Başbakan Erdoğan ve yönetmen Sinan Çetin tarafından kesildi. Meclis Başkanı Şahin ve Başbakan Erdoğan, sergide yer alan ve büyük bölümü ilk Meclis dönemine ait olan belgeleri birlikte inceledi. Başbakan Erdoğan, serginin açılışı dolayısıyla hazırlanan özel deftere, ’90. Yılda 90 Belge sergisi ile yakın tarihimizle buluştuk. Cumhuriyetimizin kuruluşunda önemli katkıları olan başta Gazi Mustafa Kemal olmak üzere tüm Parlamento üyelerini rahmet ve minnetle anıyorum” ifadelerini yazdı.

Bu arada sergi açılışı öncesinde eski Meclis Başkanları Bülent Arınç, Köksal Toptan ve İsmet Sezgin arasında koyu bir sohbet yaşandı. Sohbete daha sonra TBMM Başkanı Şahin ve CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol da katıldı. Davetliler sergilenen belgeleri ve sergi için gerçekleştirilen süslemeleri yakından inceledi. Başbakan Yardımcısı Arınç, ‘TBMM 90. Yıl Alankurgu’ çalışmasını gerçekleştiren Doç. Dr. Mehmet Kavukçu ile bir süre sohbet etti.

Reklamlar

Yorum Yapın

Required fields are marked *

*
*

%d blogcu bunu beğendi: