Çıkma Parça Rağbet Görüyor

revizyon ile organize matbaacılık brnckvvtmllttrhaberi ve Çıkma Parça Rağbet Görüyor haberi.
İzmir’de, sektörün en büyüğü konumundaki Ünallar Çıkma Otomobil Parçaları şirketinin sahibi Ramazan Ünal, yaptıkları işin küçümsenmeyecek derecede önemli olduğuna dikkati çekerek; “Biz bu tesiste kaza yapmış araçları alıp hurdaya çıkarıyoruz.

Hurdaya çıkarılan araçlar kesilerek her bir parçası ayrıştırılıyor ve tasnif ediliyor. Sonrasında bu parçalara ihtiyaç duyan vatandaşlarımıza bunları satıyoruz. Ancak tüm bu parçaların sıfırı Avrupa’dan dolar ile geldiği için oldukça pahalı oluyor. Oysa çıkmacı esnafı olarak biz her marka ve model aracın parçalarını çok daha ucuza veriyoruz” dedi.

Türkiye ekonomisine katkı sağladıklarını belirten Ünal; şöyle konuştu: “Özellikle kriz döneminde işlerimiz daha da hareketleniyor. Yaptığımız bu iş sayesinde parayı ülkemizde tutuyoruz. Her yıl milyon dolarlar ülkemiz de kalıyor. Çıkmacı esnafı olarak biz dönüşüm konusunda yıllardan bu yana hem vatandaşa hem de ülke ekonomisine katkıda bulunuyoruz. Biz olmasak, araç sahipleri kaza yaptıklarında ya da araçları arıza yaptığında mecburen yurt dışından parça getirmek zorunda kalacaklar. Bu da yurt dışına para çıkışı demektir. Bu anlamda yurt ekonomisine çok fazla katkı sağlamaktayız.”

Kaza yapan aracına parça bakan ve yaptığı pazarlık sonucu aradığı parçayı oldukça ucuza almayı başarabilen Mümin Gül isimli vatandaş ise şunları söyledi: “Aracım kaza yaptı. Sıfırını alacak gücüm yok, ikinci el çıkma parça bakmaya geldim ve aradığım parçayı buldum. Hurdacı esnafı sayesinde pazarlık yaparak oldukça ucuza alabildim.”

Ömrünü Tamamlamış Araçların Kontrolü hakkındaki yönetmelik sayesinde otomobiller kurulan hurda ve ayrıştırma tesislerinde toplanıp hem çevreyi hem ekonomiyi koruyorlar. Bugüne kadar yapılan uygulamalarda hiçbir denetime tabi olmayan hurdaya ayrılan araçlar hem çevreyi hem de ekonomiyi zarara uğratıyorlardı. Bu araçlardan çıkan parçalar kimyasallar denetimsiz şekilde kullanılıyordu.
kaynak.nethabercilik.

Reklamlar

Yorum Yapın

Required fields are marked *

*
*

%d blogcu bunu beğendi: