KKTC’li Bakan Adana’da

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, Avrupa Parlamentosu’nun (AP) Türkiye raporunda Kıbrıs ile ilgili bölüme değinerek, “AB ayrımcılık yapmasın. Tüm dünyada yaşayan insanlara eşit davransın. AB’nin Türkiye’ye yönelik bir karar vermesi çok manidardır. Maraş’ın Rumlara verilmesi kabul edilemez” dedi

KKTC’deki hastaların Adana’daki hastanelerden faydalanması için Adana’ya gelen Bakan Kaşif, Adana Vali Vekili Fikret Deniz’i ziyaret etti. Deniz, Bakan Kaşif’i kapıda karşılayarak makamında ağırladı. Kaşif valilik anı defterine yazdıktan sonra ikili görüşme gerçekleşti. Kaşif, KKTC’de hastaların Adana’ya gelişini daha da kolaylaştırmak için görüşmelerde bulunduklarını, bu konuda çok büyük bir adım da attıklarını belirterek, “KKTC ile Anavatan ayrılmaz bir parçadır” dedi.

Bakan Kaşif daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin Avrupa Parlamentosu’nun (AP) Türkiye raporunda Türkiye’nin KKTC’den askerini derhal çekmesi gerektiği yönündeki bölümü sorması üzerine, “Kıbrıs’ta hızlandırılmış görüşmeler devam ediyordu, durdu. Ban Ki Mun’un adaya gelişinden sonra Rum tarafı görüşmeleri sekteye uğrattı gibi. Biz KKTC olarak görüşmelerin devamından yanayız. Hükümet olarak da görüşmeleri istiyoruz çünkü ancak görüşürsek, tartışırsak bir yerlere varabiliriz. Bir anlaşma olacaksa bu görüşmeden, tartışmadan olamaz. Ama Avrupa Birliği’nin bu şekilde bir karar vermesi bence pek manidardır. Çünkü masada görüşülen konular için, Türkiye’ye yaptırım şeklindeki bir uygulamanın, o doğrultuda bir karar almanın, Kıbrıs’ta çözüm isteyen bir Avrupa’nın hareketi ne derece anlamlıdır, artık bunu kamuoyu daha iyi değerlendirecektir. Avrupa Birliği ayrımcılık yapmasın, insanlara tüm dünyada yaşayan insanlara eşit davransın, bize uygulanmakta olan amborgaları da artık kaldırsın” diye cevap verdi.

Bir gazetecinin de yine aynı raporda Maraş’ın Rumlara verilmesi gerektiği yönünde görüş bildirilmesini sorusuna Bakan Kaşif, şu yanıtı verdi: “Kapsamlı görüşmeler devam ediyor, her şey masada görüşülüyor, yönetim ve güç paylaşımı şu an görüşülen konular. Daha sonra toprak ve mülkiyet konuları görüşülecek, bunlar zaten masada görüşülüyor, masada görüşülen konularla ilgili AB’nin bir karar üretmesi bizce yanlış, Maraş’ın Rumlara verilmesi şu an için mümkün değil. Maraş’ın Rumlara verilmesi kabul edilemez.”

Soruların ardından Vali Vekili Deniz ile Bakan Kaşif birbirlerine hediye verdi.

Reklamlar

Yorum Yapın

Required fields are marked *

*
*

%d blogcu bunu beğendi: